ZEKA’nın Hayata Geçirilmesi

  • Projenin adı ve amacı tespit edildi. Bu çerçevede Hafif Zihinsel Engellilerin istihdamına yönelik olarak ZEKA (Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri Atölye ve Yaşam Merkezi) kısaltmasıyla projenin adı oluşturuldu.
  • Her birinde en çok 10 engellinin çalışacağı şekilde 36’şar m2’lik 12 atölyeden ve diğer alanlardan (yemekhane, revir, hemşire odası, ofisler, toplantı odası ve sosyal alanlar) oluşacak şekilde toplam 2.330 m2’lik kapalı alana sahip projenin, ÇOSB dışından profesyonel bir mimarlık firması tarafından mimari çizimleri hazırlandı Projenin mimari taslakları ÇOSB yetkilileri tarafından incelenerek, üzerinde değişiklikler ve ilaveler yapıldı, binanın mimari çizimleri ile elektrik, su, doğalgaz vb enerji altyapısı olgunlaştırıldı.
  • Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi tarafından inşaat masrafları karşılanacak şekilde, bina inşaatının yapım ihalesi yapıldı ve 14 ayda tamamlanmak şartıyla 10 Temmuz 2019’da projenin inşaatına başlandı.
  • ÇOSB tarafından Ağustos 2020 tarihinden itibaren bölge firmalarına proje uygulaması hakkında tanıtıcı bilgilendirmeler yapılmaya başlandı.
  • Bölge firmalarından konuya ilgi duyanların insan kaynakları bölümlerinin yetkilileriyle temasa geçilerek, bilgi-görüş alışverişinde bulundu. Tekirdağ İŞKUR ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkililerinin katıldığı toplantılar tertip edildi.
  • Yerel ölçekte konunun sahiplendirilmesi adına Çerkezköy Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM), Çerkezköy Hafif Zihinsel Engelliler Okulu Müdürlüğü ve Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi yetkilileriyle uygulamada karşılaşılabilecek sorunlar açısından çalıştay düzenlendi, proje uygulamasındaki engelli istihdamı için kabul kriterleri oluşturuldu.
  • 15 Kasım 2020 tarihi itibarıyla, inşaatın yapımı ve bina içi mefruşat işleri tamamlanarak Bölgedeki katılımcı firmaların zihinsel engelli istihdamı için hazır hale getirildi.
  • Proje kapsamında tek katlı olarak inşa edilen ZEKA Binasının kapalı mekanları, bahçesi, rampaları, küpeşteleri, merdivenleri,basamak genişlikleri, zeminler, yürüyüş güzergahları, yönlendirmeleri, tuvalet vb. ıslak mekanları, kapılar, bina içi dolaşım alanları 21/09/2016 tarih ve 29834 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak tasarlanıp uygulandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir