ZEKA'nın Faydaları

ZEKA projesi uygulamasıyla birlikte öncelikli olarak hafif zihinsel engelli kişilerin istihdamı sağlanacak, kendilerine ve dolayısıyla ailelerine maddi kazanç sağlanacaktır.

Proje uygulaması ile 12 atölyede en fazla 120 engellinin istihdamı yapılacaktır. Proje kapsamında; günlük iş saatinde, ZEKA Binasında bulunan firmaların atölyelerinde çalışan engelli bireyler firmanın belirlediği uygun nitelikli işleri yerine getirmek dışında, diğer zamanlarda binadaki ortak sosyal donatı (yemekhane, ortak etkinlik alanı ) alanlarında sosyalleşme imkanı bulacaktır.

Engelli kişilere bu proje ile bir iş kazandırmanın ötesinde, onları hayata  daha çok bağlayacak bir adım atılması sağlanmış olacaktır.

Korumalı işyeri kapsamında her atölyede en az 8, en fazla 10 engelli kişinin çalışması mümkün olacaktır. Bu noktada istihdamı gerçekleştirecek işyerleri, işe aldığı engelli kişiler kapsamında “engelli çalıştırma yükümlülüğü” nü yerine getirecektir.

Firmalar bu proje ile engelli kadrosunda çalıştıracağı kişileri, firmanın kendi normal çalışmayı sürdürdükleri işyerine göre daha “korumalı” ve daha çok “sosyalleşmeyi” sağlayacak bir ortamda çalıştırmış olacaklardır.

Bu anlamlı projenin, çok amaçlı bir proje uygulaması şeklinde tasarımlanarak; bir sosyal sorumluluk uygulaması olarak bölgemizde başta fabrikaların engelli istihdamına katkı sağladığı gibi, engelli bireylerin ve ailelerinin de maddi ve sosyal açılardan desteklenmesine hizmet etmesi hedeflenmiştir.

Projeyle toplumsal açıdan engelli bireylerin çalışma hayatına ve topluma kazandırılmasının ötesinde, engelli olmayan bireylere de engelli farkındalığı bilincini kazandıracağı açıktır.

Proje, gerek diğer organize sanayi bölgelerine ve gerekse tüm Türkiye’ye toplumsal açıdan sosyal sorumluluk örneği teşkil edecektir.