ZEKA’nın Faydaları

ZEKA projesi uygulamasıyla birlikte öncelikli olarak hafif zihinsel engelli kişilerin istihdamı gerçekleştirilmekte, kendilerine ve dolayısıyla ailelerine maddi kazanç sağlanmaktadır.

Proje uygulaması ile ZEKA binasındaki 12 atölyede engellilerin istihdamı gerçekleştirilmektedir. Proje kapsamında; günlük iş saatinde, ZEKA Binasında bulunan firmaların atölyelerinde çalışan engelli bireyler firmanın belirlediği uygun nitelikli işleri yerine getirmek dışında, diğer zamanlarda binadaki ortak sosyal donatı (yemekhane, ortak etkinlik alanı ) alanlarında sosyalleşme imkanı bulmaktadır.

Engelli kişilere bu proje ile bir iş kazandırmanın ötesinde, onları hayata daha çok bağlayacak bir adım atılması sağlanmıştır.

Korumalı işyeri kapsamında her atölyede en az 5, en fazla 10 engelli kişinin çalışması mümkün olmaktadır. Bu noktada istihdamı gerçekleştirecek işyerleri, işe aldığı engelli kişiler kapsamında “engelli çalıştırma yükümlülüğü” nü yerine getirmektedir.

Firmalar bu proje ile engelli kadrosunda çalıştıracağı kişileri, firmanın kendi normal çalışmayı sürdürdükleri işyerine göre daha “korumalı” ve daha çok “sosyalleşmeyi” sağlayacak bir ortamda çalıştırmaktadır.

Bu anlamlı projenin, çok amaçlı bir proje uygulaması şeklinde tasarımlanarak; bir sosyal sorumluluk uygulaması olarak bölgemizde başta fabrikaların engelli istihdamına katkı sağladığı gibi, engelli bireylerin ve ailelerinin de maddi ve sosyal açılardan desteklenmesine hizmet etmesi hedeflenmiştir.

Projeyle toplumsal açıdan engelli bireylerin çalışma hayatına ve topluma kazandırılmasının ötesinde, engelli olmayan bireylere de engelli farkındalığı bilincini kazandıracağı açıktır.

Proje, gerek diğer organize sanayi bölgelerine ve gerekse tüm Türkiye’ye toplumsal açıdan sosyal sorumluluk örneği teşkil etmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir